TISNO Svečani koncert za Blagdan sv. Cecilije – KUD-a Hartić još jednom demonstrirao snagu i odlučnost kojima privlači nove članove orkestra
Piše: Hrvoslav Pavić
4:30 pm, 22 studenoga, 2025
Piše: Hrvoslav Pavić
4:30 pm, 22 studenoga, 2025
Blagdan sv. Cecilije, zaštitnice glazbenika i pjesnika, u Tisnom je proslavljen glazbom i pjesmom -tradicionalnim koncertom Puhačkog orkestra KUD-a Hartić. Pred punim gledalištem Društvenog doma uz domaćine je nastupio i orkestar Hrvatskog glazbenog društva “Vitezovi sv. Jurja” iz Kaštel Sućurca.
Prigodu proslave blagdana svoje zaštitnice tišnjanski glazbari, po običaju, koriste kako bi publici predstavili nove članove i odali priznanje najzaslužnijima među sobom. Uz predani rad Male škole KUD-a i sve veći broj malih Tišnjana koji kucaju na vrata orkestra, rekao je voditelj programa Karlo Crvelin, “Hartić” pojavljuje se i trend povratka, odnosno ponovne aktivacije nekadašnjih članova, kao i dolaska glazbenika koji su svoje glazbeno znanje stjecali u drugim sredinama, a “privučeni snagom i odlučnošću našeg djelovanja izabrali su pojačati redove KUD-a”.
Među takvima su izdvojeni vrsna klarinetistica Laura Hazler iz Tišnjanske Dubrave, koja su KUD-u “Hartić” pridružila prije nekoliko mjeseci, te gitarist i udaraljkaš Vladimir Sokačić iz Betine koji je doselivši se nedavno iz Zagreba sva svoja znanja, energiju i talente – kroz glazbu, fotografiju, audio i video produkciju – aktivirao u KUD-u “Hartić”.
-Nakon dugogodišnjeg lutanja od najopskurnijih do najglamuroznijih pozornica domovine i kontinenta svoj glazbeni dom pronašao je u srcu našeg orkestra. U kratkom razdoblju od nepunih godinu dana postao si iznimno važan kotačić našeg putujućeg cirkusa i na tom ti od srca hvala – rekao je Karlo Crvelin predstavljajući novog člana KUD-a.
Laura Hazler nije nastupila na koncertu u Društvenom domu u Tisnom jer je ovog vikenda s Puhačkim orkestrom Pirovac gostuje u Veloj Luci.
Priznanje za 30 godina djelovanja i doprinosa KUD-u dodijeljeno je Željku Veldiću, koji uz sviranje u orkestru od 2021. godine obnaša i dužnost predsjednika KUD-a. “Ulogu najisturenijeg među jednakima prihvatio je hrabro i bez zadrške te od tada neizmjernom upornošću i požrtvovnošću svakodnevno daje sve od sebe za kormilom ovog broda i nama opetovano dokazuje da nismo mogli bolje i pametnije izabrati – rekao je Crvelin uručujući mu priznanje.
Uz zahvalu glazbarima što su mu dali priliku da svira i da za glazbu učini i nešto više osim samog sviranja, Veldić je skromno rekao da se nada ih nije iznevjerio.
-U 30 godina čovjek nešto nauči i položi neke ispite, nakon čega može i dalje raditi, zapravo uživati još više u onome što radi, pogotovo u ovakvim razdobljima kad nam mlađi dolaze pune orkestar – rekao je Veldić posebno pozdravivši petero polaznika male škole KUD-a “Hartić” koji su sjedili u prvom redu.
Priznanje za 50 godina rada i života u KUD-u zaslužio je Zoran Salamun. Čast da ga u ovoj prigodi uruči pripala je Marijanu Kići Zorzinu, koji je, među ostalim, za Salamuna rekao da ga je o glazbi naučio više od svih učitelja koji su glazbi učili.
-Naučio me glazbu voljeti, osjećati je. Mogu reći da je on moj životni mentor, ne samo glazbeni, i veliki prijatelj. Pola stoljeća njegovog volonterskog rada, sviranja u orkestru, veliko je odricanje i dar glazbi, tim već ako se uzme u obzir da posljednjih 20 godina na probe putuje iz Splita. To mogu samo veliki ljudi – rekao je Zorzin.
Uručivši Zoranu Salamunu priznanje za 50 godina aktivnog rada u KDU Hartić Zorzin je još samo dodao da se nada da će isto takvo priznanje Salamun za par desetljeća dodijeliti njemu.
– 50 godina zvuči puno, ali meni je proletjelo i nije bilo teško zbog te jedne posebne atmosfere koja vlada u našoj glazbi. Imamo sve uzraste i sa svima se može sjesti i popričati, posebni su, a napredak koji smo postigli kroz sve ove godine jednostavno te drži da i dalje budeš tu i da želiš još i bolje i više. Zato hvala mojim kolegama iz orkestra, neka guraju, a ja ću nastojati s njima ostati i dalje, naravno, onoliko koliko budem mogao – rekao u svojoj zahvali Salamun.
Hrvatsko glazbeno društvo iz Kaštel Sućurca sa svojih 25 članova nastupalo je u formatu big benda sa solo pjevačicom. Jazz, funk, soul i rock standardi u izvedbi Kaštelana bili su izuzetno dojmljivi te su svečanu glazbenu prigodu učinili još svečanijom.
Evo i nekoliko fotografija s koncerta: