Zajedno s preko 80 zemalja diljem svijeta Hrvatska obilježava 1. svibnja kao Međunarodni praznik rada – osim u Nacionalnom parku Krka, tradicionalno prvosvibanjsko druženje uz podjelu vojničkog graha organizirano je u Pirovcu i Murteru.
U povodu Međunarodnog praznika rada i blagdana sv. Josipa radnika, u ponedjeljak, 1. svibnja u 12 sati u Nacionalnom parku Krka, župan Šibensko-kninske županije dr. sc. Marko Jelić, sa svojim suradnicima, posjetiteljima će dijeliti besplatne porcije graha. Ulaz u park je danas također besplatan. Svim žiteljima naše županije župan i njegovi zamjenici ovim putem upućuju čestitke te ih pozivaju na tradicionalno prvosvibanjsko druženje uz zajednički objed na livadi ispod Skradinskog buka.
Proslavu 1. svibnja u centru Pirovca s početkom u 11 sati organizira Turistička zajednica zajedno s ugostiteljima.
– Očekuje vas pravi lipi domaći fažol s kobasicom kojeg će kuhati naši dragi kuhari iz konobe Vesela i restorana Spalladium, a kojima ovim putem zahvaljujemo na supportu i sudjelovanju u događaju. Za popratni glazbeni program zadužen je domaći duo Perdita Durango, a vi imate samo doći – stoji u pozivu TZ-a.
Proslavu Praznika rada u Murteru također organiziraju Turistička zajednica i ugostitelji, ali ne u središtu mjesta nego na plaži. Beach bar “Lantana” i TZ pozivaju na Čigrađu gdje u 11 sati počinje, kako stoji u pozivu, “tradicionalna proslava praznika rada, uz neizostavan fažol i prigodnu glazbu!”.
Međunarodni praznik rada slavi se u spomen na velike prosvjede radnika u Chicagu 1. svibnja 1886. godine. Zbog izrabljivanja – radnog dana od 12 pa čak i 18 sati – pobunilo se oko 40.000 radnika. Tražili su humanije uvjete rada simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog uzdizanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila 50-k. Naši sezonci bespogovorno će i ovo ljeto trpjeti slične uvjete i slično radno vrijeme. Neće se buniti, ne zato što na njih može pucati policija, nego jer se boje da će na njihova mjesta doći Filipinci, Nepalci i radnici iz još siromašnijih zemalja kojima Vlada sve lakše izdaje radne dozvole. Nije sporno da su strani radnici iz siromašnih zemalja vrijedni, ali nedvojbeno je i da su slabije obrazovani i manje efikasni, a i skuplji od domaćih radnika, jer im uz plaću valja plaćati smještaj i put. No, oni su nezamjenjivi kad neobrazovanoj sirotinji treba ukazati na krivca za beznađe.