Suprotno običaju, Jure nakon suđenja nije spaljen. Uz još čitav niz odstupanja od tradicionalnog protokola, maškarana povorka, suđenje Juri i maskenbal u subotu su nakon godina stagnacije, osvjedočili novi uzlet tišnjanskog duha i izazvali opće oduševljenje.
Lijep i sunčan dan maškaranu povorku nije učinio brojnom kako se očekivalo, no, bolji poznavatelji prilika kažu da u Tisnom zapravo i nema više ljudi. U povorci su, tvrde, marširali baš svi Tišnjani koji se inače pojavljuju na javnim skupovima. Bez obzira na veličinu, cijela povorka, a posebno sudionici 14 grupnih maski, ostavila je izvrstan opći dojam.
Smjena generacija koja se posljednjih godina događa na svim poljima javnog života, na svim razinama neformalnih i formalnih društvenih struktura, čini se, uspješno je okončana. Prilično duha i pameti trebalo je da se netko ozbiljno uhvati posla koji mnogi sasvim pogrešno smatraju običnom zajebancijom, a nije nedostajalo ni hrabrosti za niz uspjelih iskoraka iz tradicionalnih okvira. Da će priliku dobiti oni najbolji pokazalo se odmah pri formiranju karnevalske povorke – predvodio ju je Marko Klarin Đimi. Maskiran u sebe samoga nosio je križ napravljen od praznih gajbi piva. Demonstrirao je križni put i muke Đimijeve, koji za otkup grijeha sela i prazne ambalaže već 30 godina visi pred dućanom, razapet između Ožujskog i Karlovačkog. Putem su ga mnogi zanijekali, a križ mu je pomogao nositi samo Filip Henjak.
Đimijevo otkupljivanje grijeha i muke sa ambalažom nisu Juru poštedjeli suđenja. Uslijedio je montirani proces koji su vodili Bruno Frkić i Tonči Stankov te ga je porota proglasila krivim i osudila na spaljivanje na lomači. Koji su sve grijesi počinjeni između dvaju maškara pročitajte u originalnom dokumentu OPTUŽBA I OBRANA, a u izvornom obliku i u cijelosti donosimo i oporuku JURINA OSTAŠTINA.
Jure, međutim, nije spaljen. Službeno, lomaču je izbjegao pod izgovorom da spaljivanje nije ekološki prihvatljivo. Ovogodišnje maškare napravile su i gastronomski iskorak – ispred Društvenog doma večeru za sve sudionike pripremalo je pet kuharskih ekipa, među kojima je bio i pokladni odbor murterskih Baka. Inicijativom Turističke zajednice Šibensko-kninske županije i njenog direktora Kreše Šakića, turističke zajednice svih mjesta otoka Murtera koordiniraju pokladna zbivanja gradeći zajednički brend koji se temelji na tradiciji već planetarno poznatih murterskih Baka.
Gulaš, pljeskavice, jota, paštafažol… Hrana je bila izvrsna i dijelila se besplatno sve do jutra. Koncert Mjesnog odbora je bio pun pogodak. Šoltanski rock/funk/reggae sastav odradio je pošteni koncert, pa i više od toga. Uz vlastiti repertoar izvodili su i zabavno-glazbene evergreene, prikladne za razuzdane narodne zabave. U njihovoj obradi nisu iritirale ni dio publike istančanijeg glazbenog ukusa, za razliku od repertoara DJ-a koji je, po svemu sudeći, precijenio kapacitet šanka u Društvenom domu.