Takvim sjajem može sjati samo sv. Roko u Murteru zahvaljujući predanosti članova svoje Bratovštine koja kao krunu svog 20-ogodišnjeg rada postavlja novi put križa po projektu Nikole Bašića.
Bratovštine u Murteru imaju dugu i bogatu povijest. Prva za koju je zapisano da je utemeljena 13. lipnja 1713. godine bila je Bratovština sv. Ante iza koje slijedi niz drugih, ukupno osam zapisanih, a među njima i Bratovština sv. Roka. Crkvicu istoimenog naziva na Vršini podigli su Murterini 1760. kao plod zavjeta svecu što ih je izbavio od kuge. Poslije su se mještani utjecali zagovoru sv. Roka u raznim nedaćama i, uvjereni da ih je upravo on spasio od veće pogibije, poslije svakog zavjeta obogatili crkvu jednom kipićem sveca, drugi put oltarom, barjakom…
Gašenje i obnova Bratovštine sv. Roka
Najgore vrijeme i za crkvu i za bratovštinu uslijedilo je poslije Drugoga svjetskog rata. Bratovština se sv. Roka ugasila, a crkvica polako tonula u rasulo.
– Razgovarajući svakodnevno s prijateljima na Rudini, često smo se doticali teme crkve sv. Roka, žalili se na njezinu zapuštenost, smatrali da je to sramota za misto, smišljali na koji način bismo mogli renovirati crkvu i tako se rodila ideja da obnovimo Bratovštinu. Sada pokojni Nikola Marušić izvadio nam je podatke o 55 članova stare bratovštine. Počeo sam obilaziti kuće i od kuće do kuće pitao nasljednike starih bratima jesu li se voljni uključiti u rad Bratovštine. Pristali su svi osim jednog – prisjeća se Ratimir Turčinov početka djelovanja obnovljene Bratovštine sv. Roka.
Bilo je to 1996. godine. Tada je u Murteru župnik bio don Ante Skračić, koji je odmah prihvatio ideju o obnovi. Sljedeće godine sastao se Upravni odbor, a 1998. godina službena je godina početka djelovanja Bratovštine. Ratimir Turčinov njezin je voditelj od početka jer, poučava nas, predsjednik svake bratovštine je župnik, a bratimi između sebe biraju voditelja, tajnika i blagajnika. Danas Bratovština broji 60-ak članova i nekolicinu počasnih. Počasni su oni koji ne pripadaju Župi Murter, ali štuju sv. Roka i žele biti članom njegove Bratovštine.
Članovi Bratovštine odmah su se primili posla i prvo su adaptirali skale do crkve, uglavnom vlastitim radom. Trebalo je postaviti rasvjetu u samoj crkvi, ali i na prilazima crkvi. Zapadni prilaz crkvi bio je zazidan, trebalo ga je ponovno otvoriti i urediti. Stari sat više nije bio u funkciji, a Seljani su (stanovnici starog Sela raširenog ispod brda Vršina na kojem je crkva) bili navikli na njegovo odbrojavanje, kaže Rato. Zato je Bratovština instalirala novi, digitalni sat i postavila novu presicu (mjesto za zvona iznad pročelja crkve)s tri zvona koja se podešavaju elektronički. Valjalo je urediti i južni prilaz crkvi…, mnogo su posla bratimi odradili u proteklih 20 godina.
Križni put projektirao je Nikola Bašić
– Često mi kažu „što će to tebi, ostavi se toga“, a ja sve ove godine ustrajem zato što osjećam da ljudi cijene naše napore. Ima i kritika, naravno, ali puno je više pohvala. A onda, i druge su se bratovštine aktivirale i pokrenule svoje djelovanje – kaže Rato.
Za trenutak prvog uključenja rasvjete oko crkve vezana je i jedna anegdota.
– Kad se sv. Roko osvijetlio, Tišnjani su se okupili na mostu i čudom se čudili kakvo se to svjetlo pojavilo na zapadu. Zvali su čak i policiju, a kako je jedan od policajaca bio priženjeni Murterin (on mi je to i ispričao), znao je o čemu se radi i umirio ih. Nije ništa, ljudi, reka’ im je, to su vam reflektori na sv. Roku – smije se Rato prisjećajući se kakvo je uzbuđenje izazvala vanjska rasvjeta na Roku.
Svi radovi na crkvi sv. Roka rezultat su vlastita rada članova Bratovštine i donacija raznih dobrotvora. Jedan je čovjek, koji je želio ostati anoniman, o vlastitu trošku promijenio cijeli krov na crkvi, otkriva nam Rato, a otkriva i tužne situacije, nezamislive zdravom mentalnom sklopu.
– Huligani su nam prije nekoliko godina razbili kompletno sve, i rasvjetu, i postavljene križe uz put. Došli smo u situaciju da moramo izgraditi novi križni put.
Tako će, kao kruna dvadesetogodišnjeg djelovanja Bratovštine, biti postavljen novi križni put na skalama sv. Roka. I to ne bilo kakav! Projekt je izradio akademik Nikola Bašić, besplatno za svoj rodni Murter.
– Temelje za postaje, a bit će ih 14, već smo izradili i platili, kameni dio radi jedan klesar iz Šibenika, a nadgrađe svake postaje donirat će po jedna murterska obitelj, ona koja to želi i može platiti, čije će ime biti uklesano sa stražnje strane postaje – kazuje Rato, a najavljuje i postavljanje potpuno nove rasvjete po Bašićevu projektu na skalama sv. Roka (POVEZNICA). Za desetak dana murterski će klesar Ive Šikić Bažokić početi adaptaciju (suho)zidine koja se proteže uz postaje od početka skala do njihova vrha, a kad se svi radovi završe zablistat će sv. Roko jednim potpuno novim sjajem, na ponos svoga Murtera, uvjeren je Ratimir.