INTERVJU Ivan Klarin: I dalje za bolji i kvalitetniji život za sve generacije

0
4450
Ivan Klarin (Foto: Rudinapress/H. Pavić)

Na izborima 21. svibnja povjerenje građana za treći mandat na čelu Općine Tisno zatražit će i aktualni načelnik Ivan Klarin. Na ovim izborima Klarin je ujedno i nositelj liste SDP-a za Općinsko vijeće.

Uz uspješnu karijeru u državnoj politici, u Hrvatskom saboru, osam godina vodili ste i Općinu Tisno. Niste se umorili od lokalne politike? 

– Velika je čast i odgovornost biti zastupnik u Hrvatskom saboru, ali ja odrađujem jedno po jedno i nikad ne zaboravljam odakle sam potekao i gdje pripadam. U proteklih osam godina nastojao sam učiniti našu općinu boljim mjestom za život, postići da našim ljudima na otoku ništa ne nedostaje i da imaju jednake mogućnosti kao i ljudi u većim gradovima. Napravili smo prilično, ali ima još mnogo posla. I ne, nisam se umorio, iako je ovaj posao jako zahtjevan, pogotovo što sam paralelno obnašao i funkciju načelnika i zastupnika u Hrvatskom saboru. U Saboru sam gotovo svakodnevno i razmišljao o projektima u našoj općini i radio kako bi se oni što brže i kvalitetnije proveli.  Vidim da oporba kritizira moje obnašanje dvije funkcije istodobno, no ja ću samo podsjetiti da sam u vrijeme vlade Zorana Milanovića, iz Zagreba povukao 350 milijuna kuna projekata, od odvodnje, cestogradnje, komunalne infrastrukture, vrtića, doma za starije, muzeja, turističkih projekata… Bio sam u prilici i ne želim da zvuči bahato, ali trebat će još puno vremena da se takve karte opet poslože. Isto tako punih sedam godina funkciju načelnika općine obnašam volonteski, jer primam plaću u Hrvatskom saboru. To je do sada 1,5 milijuna kuna uštede za općinski proračun.

Na koji dio mandata ste posebno ponosni?
Prije svega treba istaknuti da je naša općina 2009. godine kada sam došao na njeno čelo bila kompletno komunalno i financijski devastirana. Velik dio financijskih obveza uopće nije bio proveden kroz poslovne knjige nego smo to kasnije radili da uopće vidimo kakva je financijska slika općine. No, više od toga mene je tada brinula komunalna i socijalna zapuštenost svih mjesta u općini Tisno, vidjelo se tada da prethodnu općinsku vlast nije puno to diralo.
Oslanjali smo se na turizam, a gotovo da nije bilo rive ili šetnice gdje nije postojalo nekoliko rupa, Betina je samo postojala glavnom cestom i sav taj potencijal uopće se nije mogao turistički koristiti. Danas sam ponosan kad vidim neke projekte u kojima smo sudjelovali, koliko su oni zaslužni za turistički razvoj općine. Samo kad pogledam jugobran, u kojeg smo zajedno sa Ministarstvom uložili 11 milijuna kuna, te sad nastavak uređenja Rudine i stare škole u Tisnome… Mi smo time revitalizirali staru tišnjansku jezgru, obnovili cijelu jezersku rivu i povezali Jezera turističkom šetnicom sa centrom Tisnog, izgradnjom i uređenjem šetnicom Banj sve zajedno smo spojili sa Lovišćima… Garden i njihovi gosti, sve veći broj turističkih noćenja i velika zainteresiranost ulagača za izgradnju hotela u mjestima općine samo su još jedan od dokaza da smo na pravom putu. Uvijek naglašavam da posla još ima. Uz razvoj turističke ponude na otoku, naša destinacija postaje atraktivna i puno šire od tradicionalnih nam tržišta Njemačke, Austrije, Poljske, Italije, Slovenije. Mi danas imamo veliki rast broja dolazaka britanskih gostiju, Skandinavaca, Francuza… i naravno da nam bolji i brži razvoj turizma nudi i razvoj ostalih gospodarskih grana zastupljenih na otoku, npr. poljoprivrede. Nama je cilj u općini sve umrežiti tako da se gosti dobro odmore na našem otoku, a naši ljudi da iskoriste sav svoj potencijal za dobru i kvalitetnu zaradu.
Kojim smjerom kanite nastaviti?
Iako je iza nas na desetke kapitalnih projekta, po prirodi sam takav da zaboravim na sve što je izgrađeno i napravljeno, osim u smislu da strogo pazim na održavanje toga i daljnje poboljšanje. To svi moji suradnici dobro znaju. Uvijek gledam što i kako dalje, što nam fali u Općini, a trebali bi imati, i onda svu svoju energiju i energiju svojih suradnika usmjerim ka cilju koji smo si zadali. Velik je broj projekta koji su u fazi izgradnje, kao što su Tematski park ili Centar maslinovog ulja u Jezerima, ne samo kao turistički proizvod nego kao gospodarska polazišna točka za distribuciju lokalnih proizvoda naših ljudi. Nastavljamo s aktivnostima i ulaganjima u razvoj i revitalizaciju cijele općine, Tisnog, kroz komunalnu infrastrukturu i podršku investitorima, Dubrave kroz nastavak izgradnje ukupne infrastrukture i uređenje centra mjesta, Betine kroz spajanje cijele mjesta u jednu cjelinu preko Kapelice-Trga na moru-Plitke vale… Jako važni su nam projekti izgradnje hotelskih kapaciteta u uvali Jazina i izgradnja sustava odvodnje naše općine, ali tu smo toliko daleko dogurali i u jednom i u drugom projektu da nas ništa više ne može zaustaviti. Projekata, hvala Bogu, ima. Nažalost mnoge kvalitetne projekte iz ovog posljednjeg mandata je zasjenilo politikanstvo. Iako se kritika od oporbe očekuje, ne može baš sve što smo napravili biti loše. Ne želim se ni prisjećati početka gradnje jugobrana, kada se isključivo iz političkih razloga podigla takva napeta atmosfera u Tisnom da su preko noći razbijali gradilište. Oporba je uvijek korektiv vlasti i bar sam ja naučio na svim razinama od lokalne, županijske pa do nacionalne biti i jedno i drugo. Međutim, naša oporba je u ovom posljednjem mandatu mandatu bila jako negativna, ništa, ali baš ništa nije im valjalo.
Na primjer?
Svi smo mi od krvi i mesa i griješimo, ali baš ništa da ne valja je za mene poražavajuće. Na jednoj od posljednjih sjednica ovog saziva imali smo rebalans proračuna zbog gradnje sustava odvodnje Tisno-Jezera, i to sredstvima iz EU fondova. A HDZ je glasao protiv! Za mene je to bila jasna poruka – nisu bitni projekti i njihova kvaliteta nego tko ih predlaže, a to je žalosno. A taj projekt je preduvjet bilo kakvog daljnjeg razvoja ili čak opstanka. Bez njega ne bi bilo mogućnosti da se naši mladi vrate nakon školovanja na svoj otok, da tu osnivaju svoje obitelji, da tu imaju sve što im je potrebno, da na svom rodnom otoku mogu pristojno zaraditi i od toga živjeti. Bitni su nam ljudi i svi realizirani projekti su kao mozaik koji moraju biti iskorišteni za boljitak svih, jer bez ljudi, djece, mladih radno aktivnih obitelji niti jedna sredina ne može opstati. Cilj mi je i dalje stvarati preduvijete boljeg i kvalitetnijeg života za sve generacije kroz buduće projekte.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here