U Baganelovici je jutros upriličena prezentacija konačnog projekta Centra (Kuće) maslinovog ulja u Jezerima, mjesta na kojem će biti objedinjena tradicija i kultura maslinarstva s proizvodnjom, gastronomijom i trgovinom.
Projekt vrijedan između osam i deset milijuna kuna pred aplikacijom je u Program prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020., a predstavio ga je načelnik Općine Tisno Ivan Klarin zajedno s ravnateljicom Muzeja betinske drvene brodogradnje Katom Šikić Čubrić i arhitektom Dinkom Peračićem.
– Projekt je u početku bio zamišljen kao muzej maslinarstva, no taj je kocept od prvotne ideje narastao do stvaranja jedne komplekse ustanove koja će ujedno biti i edukacijski centar, mjesto razmjene, prodaje lokalnih proizvoda i svega onoga što se veže uz maslinu i maslinovo ulje. Objedinjavat će puno puno toga na jednom mjestu, a centralna tema bit će, naravno, maslinarstvo – rekao je načelnik Klarin najavljujući kako će se u Centru, osim prezentiranja povijesti maslinarstva od antike do danas, obavljati edukacija, promidžba, prodaja i distribucija maslinova ulja i drugih proizvoda od maslina ovdašnjih malih maslinara.
– To će biti mjesto gdje će se moći donijeti ulje na analizu, prodati ga ili kupiti. Bit će u sklopu centra i gastronomski dio, restoran koji će biti usko povezan s temom masline. Turistička važnost projekta je velika, to je jedan ozbiljan projekt kojeg nismo do sad vidjeli ni s jedne ni s druge strane Jadrana – rekao je Klarin.
Ovaj kompleksni, gospodarski, turistički i kulturni projekt aplicirat će se na EU fondove, a s obzirom na iskustvo Muzeja betinske drvene brodigradnje Klarin je uvjeren da će i Centar na sličan način doprinijeti kulturnoj i turističkoj ponudi, kao i gospodarskom razvoju otoka. Jezerska Kuća maslina okupljat će i voditi maslinare, u cilju da razviju i poboljšaju svoju proizvodnju te će u konačnici turistima i kupcima garantirati kvalitetu i izvornost ulja i drugih proizvoda.
Arhitekt Dinko Peračić predstavio je arhitektonski koncept zgrade, za koju je kazao da će i sama biti dio postava. – Radi se o jednostavnoj zgradi od suhozida slaganog u linijama i još jednostavnijem, kamenom popločenom predprostoru, koji samo detaljima nagovještaju da se radi o građevini zanimljivog sadržaja. Kada uđemo, dočekuju nas ambijenti oblih i mekih linija i ugodnih materijala. Svaki u nizu posebna je emocija i posebno edukativno iskustvo – rekao je Peračić.
Širi opis koncepta Kuće maslina i maslinova ulja predstavila je ravnateljica Muzeja betinske drvene brodogradnje Kate Šikić Čubrić, a možete ga naći OVDJE Kuca maslina – siri opis.
U tijeku je izrada glavnog projekta, do kraja godine očekuju se dozvole, a gradnja će početi 2018. godine. Usporedno s građevinskim dijelom se definira i sadržaj projekta, te je ovom prigodom etnologinja Sandra Barešin pozvala sve stanovnike otoka Murtera koji posjeduju predmete koji bi mogli biti zanimljivi kao eksponati da se jave i uključe. – Donirajte i postanite dio projekta – poziva Barešin.