Betinski muzej dobio maketu Cicibele, a prava Cicibela – motor
Piše: Hrvoslav Pavić
6:54 pm, 28 ožujka, 2017
Piše: Hrvoslav Pavić
6:54 pm, 28 ožujka, 2017
Vjernu maketu Cicibele, umanjenih, ali točnih proporcija u razmjeru 1:10, izradio je glasoviti maketar iz Rijeke Lucijano Keber, koji već 15 godina sa svojim leutom Šajeta sudjeluje na Regati ‘Latinsko idro’ u Murteru i Regati za dušu i tilo u Betini.
– Čim sam je vidio na navozu kod Ćire, odmah sam vidio da je to barka sa dušom. I zaljubio se. Morao sam je izraditi – rekao je Keber, koji je autor nebrojenih maketa, dobitnik mnogih nagrada i autor dviju knjiga, prve hrvatske literature iz područja brodomaketarstva, “Tradicionalne brodice hrvatskog Jadrana” i “Priručnik za izradu makete trabakula”.
Maketa Cicibele, njen autor Luciano Keber i ravnateljica betinskog muzeja Kate Šikić Čubrić (Foto: Rudinapress/H. Pavić)
Tijekom susreta koji je danas upriličen u sali za sastanke Općine Tisno maketa Cicibele je predana ravnateljici Muzeja betinske drvene brodogradnje Kati Šikić Čubrić, koja je najavila kako će Keberov rad zauzimati centralno mjesto stalnog postava muzeja. Ovom prigodom je načelnik Ivan Klarin vlasnicima Cicibele Ani Mijat Kapov i Marinu Mijatu dodijelio potporu u iznosu od deset tisuća kuna za održavanje gajete.
Riječ o, zasad, jednokratnoj pomoći. No, načelnik Klarin je istankuo kako gajeta zaslužuje i sustavniju pomoć zajednice.
Marin Mijat već zna što će s novcem – za početak će u Cicibelu ugraditi motor.
– Ćiro je obnavljao brod sedam godina. Bili smo bez novaca, a on je ostajao bez fizičke snage. Htjeli smo da sve bude vjerodostojno i na to smo gubili puno vremena i novaca. Nije bilo lako, ali čuvao nas je Bog i svi su pomagali. Odmah su svi shvatili su da to nije moje, da je to javno dobro. Sad je odlukom Ministarstva kulture to i priznato – rekao je Marin Mijat.