Protivnici vjetroelektrane Dazlina poručuju: “Branit ćemo našim tijelima naše susjedstvo, blokirati ceste”

Piše: admin

8:13 am, 17 srpnja, 2025

Foto: ŠibenikIn

Prema najavama investitora, početkom rujna ove godine trebali bi početi radovi na izgradnji vjetroelektrane Dazlina. Na tu temu u srijedu je u Šiberniku održana konferencija za novinare s koje je najavljen otpor, piše portal ŠibenikIn.

Foto: Pixbay/ŠibenikIn

S ciljem zaustavljanja gradnje VE Dazlina u lipnju je pokrenuta peticija koju je u pet dana potpisalo 1.576 ljudi. Angažiran je i pravni tim, a političku potporu pruža im županijski vijećnik Stipe Petrina. Na tu temu u srijedu je u Šibeniku održana konferencija za novinare, na kojoj su osim Petrine, govorili i predsjednik Mjesnog odbora Gaćeleze Antonio Tabula i Robert Bobinac, bivši ravnatelj NP Kornati i stanovnik kraja u kojem je planirana gradnja vjetroelektrane. Prenosimo izvještaj s portala ŠibenikIn: On je, kaže, dobro proučio Studiju utjecaja na okoliš spomenutog projekta čija je lokacija u prostorni plan uvrštena još 2012. godine, i kontaktirao niz ekoloških udruga i stručnjaka s tog područja i, kaže, svi se slažu da takvoj elektrani, takvih dimenzija, nema mjesta na toj lokaciji.

– Studiju, koju usput rečeno, financira isključivo investitor, ima puno nepravilnosti. Njezinom izgradnjom ugrozile bi se ptice, kojih je 80 vrsta na tom području, od toga ih je 55 vrsta strogo zaštićeno. Ugrozili bi se i šišmiši koji su u jednom noćnom preletu u stanju eliminirati tri tisuće kukaca, dakle oko milijun u sezoni, dakle bez šišmiša, kojih ima 15 vrsta, morala bi se povećati upotreba pesticida. Na tom području su i tri vrste hrasta, a planirani zahvat tamošnju bi zemlju učinio jalovom. Navodno se na toj lokaciji radio monitoring godinu dana, ali lokalci su mi kazali da nikog nisu primijetili – kaže Bobinac, dodajući kako se u blizini nalazi i jedno od najvećih arheoloških nalazišta u Dalmaciji.  

Osim flore u faune zbog izgradnje vjetroelektrane, ističe, ispaštalo bi i tamošnje stanovništvo, koje se uglavnom bavi stočarstvom, a u posljednje vrijeme sve više i ruralnim turizmom.

-U Studiji  se govori da je naseljenost praktički kao u Sahari, a činjenice su drugačije. U tamošnja tri zaseoka imate osam OPG-ova, prijavljena su 23 bazena, ljudi su se okrenuli turizmu, možemo govoriti o pokušaju da se napravi ‘Mala Istra’.  Ali, ovaj projekt sve to ugrožava. Riječ je o vjetrenjačama čiji su agregati visoki čak 230 metara, što je otprilike visina nebodera od 63 kata, dakle kompletno bi se promijenila vizura tog kraja. Ovo je de facto ekocid u nastajanju, a svi okreću glavu. Nije dobro da je ovakvo nešto prošlo ispod radara, da se javna rasprava odradila u vrijeme covid histerije –  ističe Bobinac.

Antonio Tabula kazao je kako su najviše šokirani upravo činjenicom da je lokalno stanovništvo za projekt saznalo slučajno, nedavno.

-Jednog bi se dana probudili i vidjeli bagere i kamione u susjedstvu. Na javnu rasprau koja je održana 2022. godine nitko nije zvao predstavnike mještana, čak ni predstavnike MO Dazlina na čijem području će se graditi vjetropark. Javna rasprava je bila oglašena na stanicama grada i negdje na zadnjoj stranici novina. Nadam se ipak da smo na vrijeme doznali za projekt, da će se institucije uključiti. Ako ne branit ćemo našim tijelima naše susjedstvo, blokirati ceste – kazao je Tabula, te se zahvalio vodičkom gradonačelniku Anti Cukrovu na angažmanu odvjetničkog tima.

Stipe Petrina angažirao se, pak, u Županijskoj skupštini. Pa je na zadnjoj sjednici postavio pitanje je li projekt u skladu s prostornim planovima nižeg reda, s onim Općina Tisno i Pirovac te s onima Grada Vodica, i naravno, je li usklađen sa županijskim prostornim planom. On smatra da nije, te drži kako mu je za pravo dao i pročelnik Odjela za prostorno uređenje Petar Mišura.

-On je potvrdio da u Prostornom planu Općine Tisno stoji da je to područje upisano kao prostor za istraživanje vjetroparka – kazao je Petrina. A to, smatra Petrina, nije isto što i područje za gradnju vjetroparka i lokacijska dozvola, zaključuje, nije se smjela izdati. Kazao je i kako još nije dobio odgovor smije li se na toj lokaciji graditi vjetropark takvih, kako ih je nazvao, mamutskih dimenzija.

-Da bi bio u skladu s prostornim planovima, a nije, udaljenost od kuća bi trebala biti minimalno 2,3 kilometra, a po trenutačnom projektu maksimalna udaljenost od kuća je samo 500 metara, dakle, čak ne zadovoljava parametre koji su u županijskom planu predviđeni za agregate visine 80 metara. Ove bi prema planu trebale biti gotovo tri puta veće, 230 metara, s lopaticama od 160 metara. Izgovor investitora za takve mamutske agregate je da oni manji nisu isplativi.  Postajemo, dakle, isključivo robovi profita. Ako se ovaj projekt nastavi bit će to tipično pogodovanje investitoru i poraz svih 100 tisuća stanovnika županije – kazao je Petrina.

Dodao je kako je na Skupštini zatražio od župana i pročelnika koji su izdali lokacijsku dozvolu da se ovaj projekt zaustavi dok se ne ispitaju svi elementi, ne utvrde sve činjenice.

– Župan Paško Rakić je obećao da će se razmotriti stanje i pokušati taj projekt zaustaviti ako se utvrde nepravilnosti. Vidjet ćemo hoće li održat riječ ili će postati još jedna žrtva lobija koji uništavaju okoliš – zaključio je Stipe Petrina.

Podijeli sa prijateljima