Jelena Obratov – za općinu u kojoj se ljudi ne boje vlasti nego u njoj sudjeluju

1
3643
Jelena Obratov (Foto: Rudinapress/H. Pavić)

Predsjednica Općinskog odbora HDZ-a Jelena Obratov na izborima 21. svibnja ponovno se kandidira za načelnicu Općine Tisno. Diplomirana pravnica, zaposlena kao tajnica Udruženja obrtnika Murter, Pirovac, Tisno, za sada je jedina protukandidatkinja aktualnom načelniku Ivanu Klarinu.

HDZ na ovim izborima u Tisnom ide novom taktikom, ističući na čelne pozicije ne samo žene, po modelu već prokušanom u Kninu, Rogoznici i Vodicama, nego i mlade. Sva prolazna mjesta na listi rezervirana su za 20-godišnjake. Koja je poruka?  
– Napravili smo zaokret u politici naše općinske organizacije i istaknuli nove ljude i nove ideje. Upravo u tome je naša snaga i snaga naše općinske organizacije jer uz nove, mlade ljude najveću priliku su dobile upravo žene. Spremno smo stale uz svoje mlađe kolege kao predvodnice jednog drugačijeg smjera u lokalnoj politici i naša poruka je jasna; mi smo za promjene.

Jelena Obratov (Foto: Rudinapress/H. Pavić)

Koje su ključne zamjerke osmogodišnjoj vladavini SDP-a u Općini Tisno?

– Vladavina SDP-a nije išla u smjeru pojeftinjenja života i poslovanja u našoj općini nego upravo suprotno, tako da smo imali u startu povećanje prireza, zatim povećanje cijene komunalne naknade i odvoza otpada, neispunjena predizborna obećanja o cijeni legalizacije i u konačnici odbijanje smanjenja poreza na potrošnju. Nadalje, dok su druga mjesta gradila i širila svoje plaže, naša općinska vlast potpisivala je ugovor kojim je prodavala zemlju i najveću plažu u Tisnom dovela u pitanje opstanka. Ta ista SDP-ova vlast nam je obećavala da se plaža neće zatvarati, a danas otvoreno lobira po državnim institucijama da se ruskom investitoru omogući koncesija na minimalno 50 godina i zatvorena plaža s ogradom. U konačnici moja najveća zamjerka ide za neodgovorno planiranje i trošenje općinskog novca. Sagradili su se lijepe šetnice, muzeji i trgovi, ali je javna tajna da Općina Tisno ima niz dugovanja prema izvođačima i dobavljačima, da joj za vratom visi milijunski dug za kanalizacijski sustav prema Općini Murter, da naši osnovni prihodi pokrivaju tek osnovne materijalne rashode i plaće zaposlenika te da takvo stanje dugoročno nije održivo, osim ako nemaju ponovno u planu nešto prodavati.

Koje su vaše prednosti u odnosu na protukandidata?

– Moja je prednost što u ovu kampanju ulazim neopterećena bilo kakvom osobnom ambicijom, s novim ljudima, koji ničim ne ovise o općinskom proračunu i sa velikom željom da mijenjamo stvari. Ja mogu biti u potpunosti posvećena dužnostima i obvezama načelnice općine, dok mom protukandidatu to ne dozvoljavaju saborske obveze. Također, smatram da se moj protukandidat i ja uvelike razlikujemo i u tome što ja ne bježim od kritika i uvijek ću ih poslušati i na temelju njih nastojati poboljšati svoj rad, dok moj protukandidat kritiku naprosto ne podnosi.

Jelena Obratov (Foto: Rudinapress/H. Pavić)

Što biste napravili drugačije da ste bili na njegovom mjestu?

– Da sam na njegovom mjestu nikada ne bih davala obećanja za koja znam da ih neću ispuniti, poput onog predizbornog o legalizaciji. Nikada ne bih potpisala ugovor o prodaji zemljišta na Jazini, na način i pod uvjetima pod kakvim je on to učinio. Svakako bih više uključila stanovnike naše općine u donošenje važnih odluka i to putem javnih tribina, javnih uvida i davanjem puno veće važnosti mjesnim odborima Bila bih puno transparentnija u svom radu i svaki stanovnik naše   općine, s naglaskom na općinske vijećnike i članove mjesnih odbora, imao bi uvid u način trošenja općinskog novca.

Jelena Obratov (Foto: Rudinapress/H. Pavić)

Što možete obećati biračima? Na što ćete se usredotočiti u Kampanji? Ako pobijedite na izborima, kako ćete voditi Općinu? Što ćete promijeniti?

– Biračima želim prije svega obećati ozbiljan i odgovoran odnos prema općinskom proračunu na način da nećemo trošiti iznad svojih mogućnosti i dovoditi se u situaciju da rasprodajemo   imovinu. Naši projekti imat će glavu i rep i u konačnici većina naših projekata mora biti samoodrživa. Spomenula bih između ostalog potrebu započinjanja realizacije gospodarske zone u Dubravi koja će donijeti nove mogućnosti za ulaganje lokalnim i drugim poduzetnicima   te preduvjete za nova radna mjesta. Nužna nam je i valorizacija čitave obale u smislu donošenja prostorno-planske dokumentacije potrebne za uređenje i gradnju lukobrana i gatova u svim lukama otvorenim za javni promet jer našu općinu moći kronični nedostatak vezova. U tom smislu treba postići i dogovor sa Županijskom lučkom upravom oko organiziranja i naplate vezova jer svaki osigurani vez nosi više gostiju u turističkoj sezoni i bolju potrošnju takvih gostiju. Uz navedeno, prioriteti će nam biti uređenje ulaza u Tisno i Zapadne Gomilice, uređenje zgrade jezerskog Doma i pripadajućeg trga, proširenje betinske luke i šetnice do Kapelice te svakako rješavanje niza komunalnih pitanja poput završetka vodovoda u Dubravi. U kampanji ćemo razgovarati s ljudima različitih opcija i stajališta, održavat ćemo tribine na kojima ćemo se osvrnuti na ključne probleme u našoj općini i predstaviti naš izborni program. Općinu ću voditi na način da će svaki stanovnik naše općine za mene biti jednako bitan, bez obzira na njegovo političko i ideološko opredjeljenje. Bit ću načelnica svih stanovnika naše općine, dostupna u svako doba, na svakom mjestu. Uvijek ću odgovoriti na svako pitanje i svaki izazov jer samo povjerenjem i iskrenim odnosom možemo graditi općinu u kojoj se ljudi ne boje vlasti nego u njoj sudjeluju.

1 KOMENTAR

  1. Tko ce otvoriti ista u toj gospodarskoj zoni, kad u Stankovcima njohova jedva radi. I zna li se je zemljiste di je planirana zona općinsko ili privatno (i čije).

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here